Niesamowite matki

matki w świecie zwierząt

Zwierzęta też są matkami. A więc w Dzień Matki świętujemy w najlepsze z mamami w królestwie zwierząt. Poniżej przedstawiam Wam te matki, które wyróżniają się spośród wszystkich. Zobaczcie sami jakie formy może przyjmować opieka nad dziećmi. I oczywiście wszystkiego najlepszego dla wszystkich mam!

Słonie

Rodzą dzieci ważące 90-110 kilogramów. Ciąża słonia trwa całe 22 miesiące, a kiedy na świat przychodzi małe słoniątko, inne panie w stadzie pomagają w opiece. Matki nigdy nie zapominają o swoich dzieciach – najlepszy przykład to historia słoniątka które zostało odebrane matce i sprzedane do roli atrakcji turystycznej. Po kilku latach matka z dzieckiem spotkały się ponownie, a słonica w jednej chwili rozpoznała swoje dziecko.

Surykatki

Surykatki żyją w grupach składających się z około 20 osobników. W grupie dominuje jedna para, która rodzi młode. Te zwierzęta mnożą się szybko, co sprawia, że grupa jest bardzo zajęta pracą opiekuńczą 🙂 Opiekę najczęściej wypełniają ciotki i siostry, które uczą młodzież umiejętności niezbędnych do przetrwania na pustyni Kalahari. W świecie ludzi często ciocie czy siostry są także naszymi drugimi mamami.

Koale

Jak wiadomo, dieta koali składa się z bardzo trujących liściach eukaliptusa. Ich wnętrzności są pokryte specjalnymi bakteriami, które umożliwiają bezpieczne trawienie liści. Jednak ich dzieci nie od razu są  wyposażone w taki mechanizm. Tak więc, mama koala bezinteresownie żuje swój własny kał i karmi nim swoją pociechę.

Niedźwiedzie polarne

Matki niedźwiedzie wychowują swoje dzieci w średniej temperaturze -40 °C. Podczas ciąży kopią podziemną jaskinię, gdzie pozostają w stanie hibernacji podczas najzimniejszych zimowych miesięcy. Następnie, po urodzeniu młodych między listopadem a lutym, żyją dalej w tym bezpiecznym miejscu. Przez ten okres matka nic nie ja, a młode karmi mlekiem. Kiedy niedźwiadki podrosną, mama znów zaczyna polować na foki. Średnio samice niedźwiedzi poszczą przez osiem miesięcy.

Orangutany

Orangutany mają dzieci tylko co osiem lat. W związku z tym mają wystarczająco dużo czasu, aby spędzić czas z dziećmi – i robią to. Niemowlęta orangutanów są bardzo zależne od swoich matek przez pierwsze dwa lata. Co więcej, przez pierwsze cztery miesiące kontakt matki z niemowlęciem jest nieustanny. Każdej nocy mama robi nowe gniazdo, w którym ona i dziecko będą się skrywać przez całą noc. Nawet gdy dojrzewają, orangutany są bardzo przywiązane do mamy. Karmienie piersią, trwa dopóki młode nie skończą około pięciu lat!

Foki

W związku z efektem cieplarnianym foki już teraz mają wyzwanie, by wychowywać dzieci na taflach topniejącego lodu, gdzie bez przerwy patrolowane są przez głodne niedźwiedzie polarne. Co więcej? Po urodzeniu młodego, zaopatrują go w 48% tłuszczu, produkując mleko nieprzerwanie przez 12 dni bez jedzenia. W tym czasie młode zyskuje średnio 2,5 kg dziennie, podczas gdy mama traci średnio 3,5 kg dziennie.

Gepard

W każdej chwili matka-gepard ma pod opieką cztery do sześciu młodych. Te kocięta rodzą się bez instynktu przetrwania, co sprawia, że praca mamy jest o wiele trudniejsza. Musi ich nauczyć jak polować na zdobycz i unikać drapieżników. Szkolenie to może potrwać prawie dwa lata. Kiedy ta grupka kociąt staje się wystarczająco samowystarczalna -mama zaczyna od nowa.

Ośmiornica olbrzymia

Misją żeńskiej ośmiornicy jest posiadanie tylko jednego udanego potomstwa w jej życiu. Zgodnie z tym, składa około 200 000 jaj i zrobi wszystko, aby je chronić. W czasie opieki nad jajami samica ośmiornicy głodzi się prawie na śmierć. Po wykluciu, potomstwo unosi się wraz z innym planktonem. Matka, zbyt słaba, aby się bronić, często pada ofiarą drapieżników lub umiera z wycieńczenia.

źródła:

www.ripleys.com

www.womenshealthmag.com

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz